Для захисту нашого тіла від негативного зовнішнього впливу (зокрема, вільних радикалів) існує шкірний бар’єр. Щоб підтримувати його функції, ми звикли використовувати безліч різних засобів. Втім для дійсно якісної допомоги своєму здоров’ю варто дізнатись про захисний бар’єр більше корисної інформації. Надаємо її у цій статті.

Особливості захисного бар’єру шкіри

Наша шкіра складається з декількох шарів, кожен з яких виконує важливі функції захисту тіла. Зовнішній шар заведено називати роговим. Він складається з міцних клітин шкіри — корнеоцитів. Вони пов’язані між собою ліпідами. Саме це і є шкірним бар’єром. Без нього різні шкідливі токсини навколишнього середовища та патогени мали б змогу проникнути у шкіру, спричиняючи негативні наслідки. Також він утримує вологу всередині тіла, щоб протидіяти зневодненню.

Серед інших важливих функцій захисного бар’єру можна виділити:

  • терморегуляцію — шкіра регулює температуру тіла шляхом виділення поту у спеку або стиснення судин при холоді;
  • видалення відходів — через піт та себум виводяться токсини з організму;
  • захист від ультрафіолетового випромінювання — захисний бар’єр фільтрує та поглинає УФ-промені, зменшуючи ризик появи сонячних опіків.

Що може пошкодити захисний бар’єр шкіри?

Щодня наша шкіра потерпає від безлічі загроз, спричинених як зовнішніми, так і внутрішніми факторами. Пошкодити захисний бар’єр можуть:

  • висока вологість або, навпаки, надмірна сухість середовища;
  • різноманітні алергени, забруднювачі та інші подразники;
  • довготривале перебування на сонці (особливо у пік його активності);
  • використання лужних засобів та мила при догляді за шкірою;
  • застосування доглядових засобів з агресивним складом;
  • надмірне захоплення ексфоліантами;
  • психологічний стрес.

Негативно на захисний бар’єр шкіри впливають і різноманітні генетичні фактори. Саме тому доволі часто спадково передаються такі проблеми, як атопічний дерматит або псоріаз.

Ознаки пошкодженого захисного бар’єру шкіри

У разі неналежного функціонування шкірного бар’єру можуть розвиватись різноманітні проблеми: наприклад, сухість певних ділянок, викликана втратами вологи. Також може виникати лущення шкіри.

Нерідко наслідком пошкодження захисного бар’єру шкіри є поява різних запалень, висипів та інших проблем. Це спричинено проникненням бактерій та вірусів. Може збільшуватись і чутливість до зовнішніх подразників (наприклад, УФ-випромінювання). Також з’являються чутливі або запалені ділянки. Не виключена вірогідність появи бактеріальних або грибкових інфекцій шкіри.

Секрети захисту та відновлення шкірного бар’єру

Щоб максимально захистити шкірний бар’єр, варто дотримуватись простих правил. Важливо спростити процедуру догляду за шкірою. Зовсім не обов’язково купувати безліч засобів, адже їхнім надмірним використанням ви можете ненавмисно послабити шкірний бар’єр.

Оптимальним рішенням є програма щоденного догляду 4 в 1 від Zein Obagi, яка включає очищуючий гель, скраб, серветки для догляду за шкіру з акне, а також спеціальний крем, який повертає пружність та еластичність епідермісу.

Використовувати ексфоліанти дуже важливо. Втім варто ретельно вивчити склад обраного засобу та дотримуватись рекомендацій щодо його застосування. Не забувайте, що надмірна кількість пілінгів може зашкодити захисному бар’єру шкіри. Саме тому рекомендується використовувати ексфоліанти не частіше двох разів на тиждень (а для сухого типу шкіри взагалі один раз на сім днів).

Для відновлення бар'єра шкіри рекомендується використовувати деякі рослинні олії. Наприклад, масла жожоба, мигдалю або примули мають антибактеріальну, протизапальну та антиоксиданту дії.

Особливо корисними для відновлення захисного бар’єру шкіри є засоби, які містять у складі кераміди — воскоподібні ліпіди. Саме вони зменшують сухість, свербіж та лущення. Їхня основна задача — це зміцнення структурної цілісності шкірного бар’єру. Ідеальним прикладом такого засобу є зволожуючий крем для сухої та чутливої шкіри обличчя від Zein Obagi, в складі якого є кераміди. Не менш важливо застосовувати зволожуючі засоби, що містять гіалуронову кислоту. Вона відновлює рівень гідратації, а також покращує бар’єрну функцію. Використовувати зволожуючі засоби рекомендується двічі на день після якісного очищення шкіри.