Пігментацією шкіри називається природній процес, за яким клітини, що відповідають за вироблення пігменту, забарвлюють шкіру в різні відтінки. Таким чином вони виробляють пігмент — меланін. Саме він захищає шкіру від негативного впливу ультрафіолетових променів, забезпечуючи її здоровий вигляд.

Втім рівень пігментації може змінюватись з віком, через що нерідко виникають різні проблеми зі шкірою. Наприклад, через нерівномірний розподіл меланіну на шкірі обличчя можуть з'являтися контрастні плями. Вони можуть бути різного розміру, відтінку чи інтенсивності. В таких випадках варто підібрати комплексний догляд за шкірою, який, зокрема, буде містити й спеціальні косметичні засоби. Розкажемо про це детальніше.

Найпоширеніші причини появи пігментних плям

Пігментація шкіри може мати різні причини, включаючи генетичні та зовнішні фактори. Серед найпоширеніших:

  • генетика — рівень пігментації шкіри напряму залежить від генетичних факторів;
  • ультрафіолетове випромінювання від сонця — загалом воно стимулює вироблення меланіну у шкірі, втім при надмірне випромінювання може призвести до появи так званих «сонячних плям»;
  • вік — рівень пігментації завжди залежить від віку. Оскільки з часом клітини старіють, виробляється менша кількість меланіну, через що нерідко виникають пігментні плями;
  • хвороби — надмірна пігментація шкіри може бути викликана мелазмою — станом, при якому плями з’являються через неправильне вироблення меланіну;
  • медикаменти — деякі антибіотики та інші препарати можуть викликати пігментацію шкіри.

Симптоми пігментації шкіри

Симптоми пігментації залежні від причин, які спровокували появу такої проблеми. В першу чергу при подібних ситуаціях можна спостерігати появу плям на шкірі. Вони можуть бути різного розміру та кольору. Також нерідко спостерігається нерівно пігментація, яка проявляється у вигляді змішаних плям різного кольору на одній частині тіла.

Нерідко проблеми стосуються не тільки шкіри, але й волосся або очей. В деяких випадках може навіть змінитися їх колір. Ще, наприклад, можуть спостерігатися сухість та лущення шкіри. Тривожним симптомом може стати поява не лише ластовиння, але й меланоми — небезпечної пухлини.

При появі таких симптомів варто не затягувати з візитом до лікаря. Причинами розвитку пігментації можут бути як гормональні зміни в організмі, так і проблеми з роботою внутрішніх органів. Саме тому варто обов’язково попередньо проконсультуватись з дерматологом, який за потреби може додатково рекомендувати прийом у гінеколога, ендокринолога чи гастроентеролога. Лікар також може призначити УЗД внутрішніх органів та біохімічний аналіз крові.

Як протидіяти пігментації шкіри?

Щоб захистити шкіру від пігментації, варто застосовувати якісний сонцезахисний крем з високим фактором захисту. Він є обов’язковим етапом догляду за шкірою. Тож його нанесення не варто уникати й у хмарну погоду, оскільки ультрафіолетові промені мають активний вплив на шкіру не лише в сонячні дні.

Також варто носити захисний одяг, якщо людина тривалий час перебуває на сонці. Мова йде про широкі капелюхи, довгі руками, штани з легких тканин тощо. Треба максимально захищати свою шкіру від негативного впливу сонця, тож небажано тривалий час знаходитись на сонці в період з 10 ранку до 4 вечора.

Також дуже важливо дотримуватись здорового способу життя: перейти на здорове харчування, пити достатню кількість води щодня та мати регулярну фізичну активність. Такі прості поради дійсно ефективно допомагають підтримувати здоров’я шкіри та запобігати пігментації.

Для профілактики утворення темних плям на шкірі варто ретельно стежити за її станом та здоровим виглядом. Зокрема рекомендується використовувати:

  • сонцезахисний крем із рівнем SPF 30 або 50;
  • спеціальні креми для догляду за шкірою з пігментацією. Наприклад, крем для посиленого контролю пігментації шкіри обличчя й тіла дозволяє мінімізувати видимість недоліків, підтримує гідроліпідний баланс та пригнічує синтез меланіну;
  • не забувати про зволоження — шкіра будь-якого типу завжди потребує дотримання оптимального рівня вологи в ній. Саме це дозволяє підтримувати здоровий вигляд та її еластичність;
  • уникати сильних хімічних засобів для ексфоліація шкіри, наприклад, пілінгів. Такі косметичні засоби можуть посилити пігментацію, спровокувавши серйозні проблеми зі шкірою.

Також бажано додати антиоксиданти, які допомагають боротись зі шкідливим впливом вільних радикалів, провокуючих пігментацію шкіри. Треба обов’язково доповнити раціон харчовими джерела антиоксидантів (овочами, фруктами), а також використовувати спеціальні косметичні засоби по догляду за шкірою з відповідним складом.